Buhar ve kahveTaşımacılığın en büyük devrimlerinden, İlk buharlı tren 1900’lerin başında İngiltere’de yollara çıkmıştı. Buharlı tren yollara düştüğünde,  bakın kahve dünyasında neler olmuş.
 
İlk buharlı espresso makinesi 1884 Torino’da Angelo Moriondo tarafından yapılmış.(dün gece teknik resimlerine baktım makinenin ve baya bir şaşırdım). Bugünlere de farklı İtalyan markaları ile yenilenerek ve gelişerek gelmiş. Evet evet şaşırmayın tüm kahve makinelerinin(starbucks’ın kullandıkları da dahil) İtalyan kahve makine üreticileri tarafından geliştirilmiş.
 
Her bir espresso makinesi ister evdeki ister bunun gibi kahveci tipi olsun değişen büyüklükte buhar kazanları ile donatılmış. Espresso’yu yapmak yada sütü köpürtmek için yıllarca işte bu buhar ve su ilişkisine ihtiyaç duyulmuş. Hatta espresso’nun yapıldığı ağızdan 9 bar yani bir araba lastiğinin 4 katı basınç ile buharlı su veren bir demleme makinesi ortaya çıkmış.
 
Fotoğraftaki makine;  Italyanların en başarılı üreticilerinden Victoria Ardunio’nun. İstediğim kıvamda bir espresso çıkardıktan sonra onu kutlamak için buhar vanasını açıp ortalığı eski sıvı oksijen basılan disco’lara çevirdiğim andan.
 
Akşama disco’nun kralı var
 
#plazagurmesi #yolacozcan
 

Yazı ile ilgili Yorumlar